top of page

Józef Panfil

Józef Panfil – urodził się w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Jest malarzem i rysownikiem, niezwiązanym z żadnym środowiskiem ani ugrupowaniem artystycznym. Od ponad 40 lat konsekwentnie podąża własną drogą, wypracowując rozpoznawalny i ceniony przez odbiorców styl. Jego prace można oglądać m.in. w Galerii Arkady w Tomaszowie Mazowieckim, w Biurze Wystaw Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Częstochowie, a także w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Historii Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Obecnie od wielu lat mieszka i tworzy w Smardzewicach – w malowniczej miejscowości nad Zalewem Sulejowskim.

              Józef Panfil ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1978 roku. Naukę kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś – Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego). Dyplom obronił w 1984 roku w Pracowni Litografii – pod kierunkiem prof. Jerzego Grabowskiego. W 1987 roku otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1986-1994 był wykładowcą Wydziału Malarstwa i Grafiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim, a w latach 2000-2009 prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

              Józef Panfil to jeden z najwybitniejszych polskich pejzażystów, który w swoim dorobku ma także psychologizujące portrety, oryginalnie kadrowane fragmenty architektury, martwe natury i nastrojowe widoki wnętrz sakralnych. Artysta, wychodząc od realistycznego warsztatu, popartego wielką wrażliwością na zmiany koloru, światła i kompozycji, wypracował indywidualny sposób malowania. Chociaż uznawany jest za kontynuatora tradycji polskiej szkoły pejzażu, z równym zaangażowaniem uwiecznia też europejskie widoki – Grecji, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii i Francji. Jego prace są efektem podróży, w których regularnie uczestniczy od 1994 roku.

             Józef Panfil uprawia malarstwo olejne i akrylowe, a także rysunek, który odgrywa dla niego bardzo istotną rolę. Jest laureatem licznych konkursów, m.in. otrzymał nagrodę na IV Triennale „Prezentacja Portretu Współczesnego” w Radomiu (1987), w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Kobieta” w Piotrkowie Trybunalskim (1987), Grand Prix w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Prowincje” w Włocławku (1988) oraz wyróżnienie na III Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu (1997).

              Artysta uczestniczył także w prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą, brał udział w wielu wystawach indywidualnych – m.in. w kilku Galeriach BWA w Polsce, w Galerii Heer w Oslo (1998), w Państwowej Galerii Sztuki w Toruniu (1999), w Galerii Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim (2000) oraz ponownie w Galerii Heer w Oslo (2001). Jego obrazy znajdują się także w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych, w muzeach oraz w ofertach domów aukcyjnych.

bottom of page