Ambasador Łódzkiego Plastyka
Dnia 18 stycznia 2019 w naszej szkole odbyła się po raz kolejny Gala Wręczenia Statuetek Ambasadora Łódzkiego Plastyka i Medali Mecenasa Łódzkiego Plastyka. Tego dnia gościliśmy znamienite postaci, które swoją działalnością zawodową oraz artystyczną przyczyniają się do rozwoju kulturalnego Łodzi i regionu. Było to spotkanie wielopokoleniowe. Z jednej strony znaleźli się obecni uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi, z drugiej zaś absolwenci, dla których „Łódzki Plastyk” stworzył podwaliny dalszej edukacji i pracy.
Tegoroczną galę przygotowały p. Agnieszka Wesołowska, autorka scenariusza i p. Jolanta Mastalerz, odpowiedzialna za projekt i realizację oprawy graficznej. Oświetleniem osobiście zajął się p. Tomasz Szaciłowski. Do współpracy zaangażowali się uczniowie – Julia Pinczewska, Daria Wojnarska, Dominik i Dawid Ryńscy (pomoc techniczna), Łukasz Kalina (nagłośnienie), Patrycja Kołodziejczyk (pomoc przy wręczaniu medali i statuetek) oraz Martyna Rachfalik i Maciej Wnuk, którzy prowadzili uroczystość. Impreza nie obyłaby się bez wsparcia p. Wiesława Budziejewskiego oraz p. Tomasza Ciechanowskiego, którzy zaprojektowali statuetki, a także bez p. Pawła Nowakowskiego, który przygotował medale. Brawa należą się wszystkim! To dzięki nim gala nabrała prawdziwie okazałej i wzniosłej formy.
Ktoś może zapytać, dlaczego wręczane są wspomniane statuetki czy medale? W czym Ambasadorzy i Mecenasi Łódzkiego Plastyka mogą pomóc uczniom? Najlepiej na to pytanie odpowiedziała p. Katarzyna Paliwoda, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi: „Nasi Ambasadorzy i Mecenasi to ważne osobowości sceny artystycznej, kulturalnej i naukowej. Spotkania z nimi – realizowane w postaci wykładów, rozmów, warsztatów, a także wspólne plenery artystyczne – to cenne doświadczenie osobistego kontaktu z dojrzałą osobowością. Młodzież jest zachwycona tym, że może osobiście porozmawiać i zapytać o interesujące ją szczegóły z życia zawodowego naszych „gości-przyjaciół”. Od dawna wiadomo, że rozmowa z mentorem jest formą edukacji bezpośredniej. W czasie wizyt w szkole nasi goście wcielają się w rolę mentora. Służą swoim doświadczeniem. Często bardzo otwarcie opowiadają o własnej drodze do sukcesu. Chwile spędzone razem stanowią inspirację dla szukających pomysłu „na siebie” i swoją przyszłość uczniów naszej szkoły”.
To główna idea całego przedsięwzięcia. Warto jednak pamiętać, że to również hołd złożony ludziom, którzy utożsamiają się z „Łódzkim Plastykiem” oraz tym, którzy mają dla niego wiele „serca”, okazując szkole życzliwość i wsparcie. W ubiegłym roku Statuetkę Ambasadora Łódzkiego Plastyka otrzymali – Zbigniew Purczyński i Józef Panfil. Artyści pojawili się na gali również w tym roku. Obecnością zaszczyciła nas także Dagmara Śmigielska, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Ewelina Wilburg-Marzec, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej.
Kto został nagrodzony w tym roku? Statuetkę Ambasadora Łódzkiego Plastyka otrzymali – dr hab. Krzysztof Rynkiewicz, kierownik Katedry Filmu Animowanego Szkoły Filmowej w Łodzi, Waldemar Zawodziński, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz prof. Jerzy Treliński, grafik, rysownik, malarz, performer oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Medale Mecenasa Łódzkiego Plastyka powędrowały do rąk Jolanty Rudzkiej-Habisiak, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Krystyny Piasecznej, redaktor TVP 3, Andrzeja Jaskólskiego, prezesa polsko-szwajcarskiego przedsiębiorstwa „Allmendinger” oraz Sławomira Suleja, aktora filmowego, telewizyjnego i teatralnego. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Jesteśmy dumni, że możemy działać wspólnie, a dobro młodzieży staje się dla nas wartością nadrzędną. Edukacja opiera się nie tylko na przekazywanej wiedzy czy umiejętnościach ćwiczonych w trakcie zajęć, ale również na naśladowaniu wzorców. I ważne, by były one dobre. Nie ulega wątpliwości, że Ambasadorzy i Mecenasi Łódzkiego Plastyka swoimi postawami pokazują, że w życiu warto spełniać marzenia. Niekiedy drogi do celu bywają kręte, lecz przy odrobinie samodyscypliny, pracy, energii i wiary w siebie można osiągnąć sukces.