top of page

Krystyna Piaseczna – urodziła się 2 stycznia 1947 roku w Łodzi. Jest dziennikarką i teatrologiem. Znana jako miłośniczka teatru, z którym związała się przed laty, a to wszystko za sprawą brata matki, aktora, Antoniego Kołodziejczyka-Sobieszczańskiego. Ukończyła Wydział Filologii Polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1969-1980 pracowała jako reżyser i kierownik Studenckiego Teatru „Pstrąg”. Wyreżyserowała m.in. „Naprawę Rzeczypospolitej” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (1976). Była starszym asystentem w Zakładzie Wiedzy o Teatrze i Filmie UŁ oraz pełnomocnikiem rektora ds. kultury studenckiej. Pracowała także jako lektor w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców.

              Krystyna Piaseczna z Telewizją Łódź związała się w 1987 roku. Zaczynała od kierowania działem reklamy. Dziennikarką została dopiero w 1990 roku. Jest autorką blisko 1000 programów. Ma w swoim dorobku filmy dokumentalne (np. „Portrety aktorów”), cykle programowe („Na wielkiej scenie”, „Vademecum teatromana”, „Cały świat gra komedię”, „Szaleństwa teatralne”, „Antrakt”, „Klub teatralny”, „Łódź teatralna”). Jest autorką reportaży z festiwali teatralnych w Wielkiej Brytanii, Danii, Pakistanie, Turcji, na Węgrzech i we Włoszech. Przygotowała również cykl o życiu mieszkańców miejskich kamienic („Łódzkie podwórka”). Do dzisiaj widzowie Łódzkich Wiadomości Dnia i Magazynu Kulturalnego mogą oglądać jej zapowiedzi premier, relacje, recenzje, rozmowy z ludźmi oraz reportaże ze świata teatru.

              Krystyna Piaseczna otrzymała liczne wyróżnienia za swoją pracę (uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”). Została nagrodzona przez Ministra Kultury, Rektora UŁ, Prezesa TVP i Towarzystwo Kultury Teatralnej. Dziś jest przewodniczącą Sekcji Krytyki Teatralnej ITI oraz członkiem Zarządu Głównego ZASP w Warszawie, który co roku przyznaje Nagrodę im. Andrzeja Nardellego. To właśnie Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi zaprojektował statuetkę „Złotego Dzioba” (autorstwa Abigail Frączek, absolwentki „Łódzkiego Plastyka”) wręczanej młodym artystom za najlepszy debiut aktorsko-teatralny. Od 2019 roku Krystyna Piaseczna jest Mecenasem Łódzkiego Plastyka.

 

Karolina Woszczyk

bottom of page