top of page

Jolanta Rudzka-Habisiak – urodziła się w 1958 roku. Jest artystką i nauczycielką akademicką. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś – Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego). W 1985 roku uzyskała dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Obecnie jest profesorem zwyczajnym i kierownikiem Pracowni Innowacyjnego Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu. W 2012 roku została rektorem macierzystej uczelni. W 2016 roku otrzymała reelekcję, zdobywając ponad 70% głosów elektorów. Dzięki niej Akademia Sztuk Pięknych „zacieśniła” relację z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych w Łodzi, czego efektem są cykliczne wystawy organizowane w przestrzeniach ASP (np. te będące efektem Konkursu im. Tadeusza Makowskiego).

              Jolanta Rudzka-Habisiak wzięła udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, polskich  i zagranicznych. Zajmuje się szeroko pojętą sztuką tkaniny artystycznej, przede wszystkim tworzeniem obiektów i instalacji. Interesuje się ponadto grafiką warsztatową. Zainicjowała powstanie Fundacji PROTEXTIL promującej polską sztukę włókna. Jest członkiem Friend's of Fiber Art International (USA). Od 2016 roku działa jako przewodnicząca rady Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Artystka wielokrotnie zasiadała w konkursach w jury, projektowała i realizowała ekspozycje krajowych oraz zagranicznych wystaw.

              Jolanta Rudzka-Habisiak przez wiele lat pracowała jako projektantka dywanów przemysłowych. Posiada własną markę, która zajmuje się realizacją autorskich zleceń, w tym miękkich elementów wystroju wnętrz. Jest laureatką prestiżowych, polskich i zagranicznych nagród za dzieła unikatowe, ale również za kolekcje dywanów. Otrzymała m.in. Excellence Award (II nagrodę) na International Textile Competition w Kioto (1987), I nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na IV Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej (1988), I nagrodę za miniaturę w Textile Art Center w Chicago (1992), Złoty Medal na VII Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1992), Srebrny Medal i Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa na IX Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1998), Grand Prix na V Nadbałtyckim Biennale Miniatury w Gdyni (2001) oraz Nagrodę rektora ASP (w 1999, 2002 i 2005 roku). Jak widać, Jolanta Rudzka-Habisiak to niezwykle doceniona i utytułowana artystka. Jednym z wyróżnień, które otrzymała, jest również Medal Mecenasa Łódzkiego Plastyka, będący symbolicznym wyrazem przyjaźni i wdzięczności.

Karolina Woszczyk

bottom of page